Podłogi
Drewniana podłoga to ponadczasowy klasyk i niekwestionowana ozdoba każdego domu. Jest uniwersalna
i dodaje naturalne ciepło w każdym wnętrzu. Niestety jest też dużo bardziej od innych
wykończeń narażona na zniszczenia wynikające ze zwykłego użytkowania.
Jeżeli zależy ci na uzyskaniu trwałej satysfakcji wypróbuj produkty Altax.
Grawitacja nie jest przyjacielem parkietu. Na podłogę co rusz spadają różne, domowe sprzęty czy jedzenie, swoje piętno odciskają również przestawiane meble. Podłoga musi być też cierpliwa dla dzieci oraz ich zabawek, a także dla czworonogów oraz ich pazurów. To wszystko sprawia, że parkiet się niszczy, ale są proste sposoby na jego pielęgnację.
Jak dbać o drewnianą podłogę?
Najskuteczniejszy sposób na odnowienie oraz zabezpieczenie podłogi to wykorzystanie Altax Oleju do drewna oraz Altax Lakieru do podłóg. Olej świetnie się sprawdzi w przypadku drewna krajowego twardego oraz gatunków egzotycznych. Z kolei do podłogi z miękkiego drewna krajowego warto zastosować Altax Lakier do podłóg, który w naszej ofercie występuje w wersji bezbarwnej oraz 4 wersjach kolorystycznych.
Do poczytania
Przekonaj się jak łatwo dbać o drewno zarówno w Twoim domu, jak i w miejscach wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne.
Masz wątpliwości?
Olejami nie malujemy drewna tak, jak innymi produktami powłokotwórczymi: impregnatami, lakierami, lakierobejcami itp. Olejami musimy drewno maksymalnie nasączyć.
1. Przygotowanie powierzchni. Drewno powinno być wyszlifowane, suche i czyste – najlepiej nasączać je olejem w temperaturach od 10°C – 25°C. Drewno surowe, które nie jest zabezpieczone przed biokorozją powinniśmy wstępnie zabezpieczyć Impregnatem Gruntującym marki Altax.
2. Przygotowanie produktu. Przed nakładaniem olej należy dokładnie wymieszać. Czynność powtarzać, co kilka minut podczas malowania, aby pigmenty nie osiadały na dnie opakowania.
3. Wcieranie oleju. Olej wcierać wzdłuż słojów za pomocą szmatki lub pędzla. Dokładać małe porcje produktu tak długo, aż drewno przestanie go chłonąć (do czasu pojawienia się smug).
4. Zbieranie nadmiaru oleju. Nadmiar niewchłoniętego oleju (smugi) zebrać czystą szmatką, tak aby na powierzchni drewna nie powstała powłoka. Pozostawić do wyschnięcia na 24 h. Po dokładnym wyschnięciu można wypolerować drewno wilgotną od oleju szmatką, ale w taki sposób, aby nie powstała powłoka – ewentualny nadmiar oleju należy ściągnąć suchą szmatką.
5. Pielęgnacja powierzchni. Na raz zaolejowaną powierzchnię można stosować już tylko olej. Zabezpieczone powierzchnie użytkowane na zewnątrz zaleca się pielęgnować olejem przynajmniej raz w sezonie, przecierając je wilgotną od oleju szmatką, ale tak, aby nie stworzyć na drewnie powłoki.
Czytaj więcej o olejowaniu tutaj.
Ostatnio na polski rynek trafiają partie modrzewia, który ma w sobie dużo więcej garbników niż dotychczas typowe modrzewie. Garbniki te wyciekają z drewna i pod wpływem deszczu oraz słońca czernieją, tworząc na powierzchni trudne do usunięcia, czarne, rozlane plamy. Jeżeli w drewnie są garbniki, to ten proces i tak będzie zachodził (jest to zwyczajnie wada drewna), ale należy zaznaczyć, że filtry UV zawarte w produktach bezbarwnych znacznie tę reakcję przyspieszają. Dlatego lepiej zastosować np. olej w jasnym kolorze „dąb”.