Tarasy
Drewniany taras to naturalne, przyjemne dla oka przedłużenie domu, stanowi jego zewnętrzną,
użytkową część. Doskonale się sprawdza jako miejsce wypoczynku, pracy czy spotkań.
Jest jednak szczególnie narażony na kaprysy pogody oraz codzienne użytkowanie.
Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Na szczęście z produktami Altax
zyskujesz pewną trwałość oraz niezawodność.
Taras może zostać wykonany z różnych rodzajów drewna. Świetnie sprawdzają się gatunki egzotyczne, takie jak teak czy merbau, natomiast z krajowych warto postawić na wytrzymałe modrzew lub dębinę. Warunki atmosferyczne, szczególnie promieniowanie słoneczne, niekorzystnie wpływają na wygląd tarasu. Drewno robi się szare, co jest zupełnie naturalne, można jednak temu w skuteczny i niezawodny sposób zapobiec!
Jak zadbać o taras?
Jest bardzo prosty, a przy tym pewny sposób na doskonale prezentujący się taras, i to o każdej porze roku. Wystarczy najpierw użyć Impregnat gruntujący Altax, który zabezpiecza przed biokorozją, a następnie sięgnąć po Olej Altax, który chroni drewno m.in. przed rozsychaniem, pękaniem oraz promieniowaniem UV. Olejem należy maksymalnie nasączyć drewno, ale tak, aby nie stworzyć powłoki.
Do poczytania
Przekonaj się jak łatwo dbać o drewno zarówno w Twoim domu, jak i w miejscach wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne.
Masz wątpliwości?
Olejami nie malujemy drewna tak, jak innymi produktami powłokotwórczymi: impregnatami, lakierami, lakierobejcami itp. Olejami musimy drewno maksymalnie nasączyć.
1. Przygotowanie powierzchni. Drewno powinno być wyszlifowane, suche i czyste – najlepiej nasączać je olejem w temperaturach od 10°C – 25°C. Drewno surowe, które nie jest zabezpieczone przed biokorozją powinniśmy wstępnie zabezpieczyć Impregnatem Gruntującym marki Altax.
2. Przygotowanie produktu. Przed nakładaniem olej należy dokładnie wymieszać. Czynność powtarzać, co kilka minut podczas malowania, aby pigmenty nie osiadały na dnie opakowania.
3. Wcieranie oleju. Olej wcierać wzdłuż słojów za pomocą szmatki lub pędzla. Dokładać małe porcje produktu tak długo, aż drewno przestanie go chłonąć (do czasu pojawienia się smug).
4. Zbieranie nadmiaru oleju. Nadmiar niewchłoniętego oleju (smugi) zebrać czystą szmatką, tak aby na powierzchni drewna nie powstała powłoka. Pozostawić do wyschnięcia na 24 h. Po dokładnym wyschnięciu można wypolerować drewno wilgotną od oleju szmatką, ale w taki sposób, aby nie powstała powłoka – ewentualny nadmiar oleju należy ściągnąć suchą szmatką.
5. Pielęgnacja powierzchni. Na raz zaolejowaną powierzchnię można stosować już tylko olej. Zabezpieczone powierzchnie użytkowane na zewnątrz zaleca się pielęgnować olejem przynajmniej raz w sezonie, przecierając je wilgotną od oleju szmatką, ale tak, aby nie stworzyć na drewnie powłoki.
Czytaj więcej o olejowaniu tutaj.
Tarasy, schody i inne podłogi użytkowane na zewnątrz z zasady się olejuje – na przykład Altax Olejem do drewna. Oleje głęboko wnikają w drewno i zabezpieczają deski przed wnikaniem wody. Nawet jeżeli uszkodzona zostanie zaolejowana powierzchnia, to stojąca woda nie wniknie do środka, bo chroni go znajdujący się w nim olej. Jeżeli taras pomalujemy typowym produktem powłokotwórczym – takim jak farba, lakierobejca czy impregnat, to gdy powłoka zostanie nawet lekko uszkodzona, to w drewno będzie wnikała woda, która je zniszczy. Dodatkowo, produkty powłokotwórcze nie są odporne na ścieranie i nie nadają się do malowania powierzchni, po których będziemy chodzili. Jeśli decydujemy się na powłokotwórczy produkt – należy wybrać taki, który jest do tego dedykowany – na przykład Altax Olej do tarasów.
Czytaj więcej o zabezpieczaniu tarasu tutaj.
Olejami nie malujemy drewna tak, jak innymi produktami powłokotwórczymi. Olejem musimy drewno maksymalnie nasączyć. Jeżeli na drewnie jest już stworzona powłoka przez impregnat dekoracyjny, to olej nie wniknie przez nią w drewno i olejowanie nie ma sensu.
Jeżeli drewno jest zaolejowane, to można je już tylko olejować. Oleje mają bardzo silne właściwości odpychające, głęboko wnikają w drewno i tam pozostają. Gdybyśmy zaolejowane drewno pomalowali innym produktem powłokotwórczym, np.: farbą, lakierobejcą, lakierem, impregnatem itp., to powłoka bardzo szybko uległaby złuszczeniu i spękaniu.