TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Okna i drzwi


Drewniane okna i drzwi to pełna uroku, naturalna wizytówka każdego domu.
Elementy te są jednak narażone na wiele niekorzystnych czynników atmosferycznych,
takich jak promieniowanie słoneczne, śnieg czy deszcz. Warto zadbać o odpowiednią pielęgnację,
dzięki której drzwi oraz okna będą przez długie lata prezentować się jak nowe.
Jak to zrobić? Jest na to pewny i niezawodny sposób.

Drewno w oknach oraz drzwiach jest narażone zarówno na skutki normalnego użytkowania (czyli otwierania oraz zamykania), jak i czynników pogodowych. Szczególnie groźne jest promieniowanie UV, które prowadzi do szarzenia, co jednak jest naturalne dla drewna. Można jednak w prosty i skuteczny sposób zapobiec zarówno szarzeniu, jak i innym problemom z drewnem w drzwiach i oknach.

 

Jak zadbać o okna i drzwi?

Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni produkt do typu okna lub drzwi. Okna kupuje się zazwyczaj już zabezpieczone, dlatego dla odświeżenia efektu, warto używać tego co było zastosowane wcześniej – jeżeli lakierobejca, to lakierobejcę, jeżeli lakier, to lakier, jeżeli olej, to olej. Drzwi z surowego drewna należy najpierw zabezpieczyć Impregnatem Gruntującym, a potem pomalować je innym produktem wykończeniowym, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Na bardzo zniszczone drzwi i okna najlepsza będzie Emalia Supertrwała.

Ochrona-na-zew_okna-i-drzwi-txt

Do poczytania

Przekonaj się jak łatwo dbać o drewno zarówno w Twoim domu, jak i w miejscach wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne.

Czym zabezpieczyć drewno na zewnątrz?

Masz wątpliwości?

Czy trzeba szlifować starą warstwę przed jej odnowieniem?
+ -

Jeżeli stara powłoka nie złuszczyła się, nie popękała i jest tylko wypłowiała, to można ją dokładnie umyć, wysuszyć i nanieść 1-2 warstwy produktu, za pomocą którego chcemy przeprowadzić renowację.

Jeżeli stara powłoka popękała i złuszczyła się, to należy ją przeszlifować, usuwając jej luźne cząstki i dopiero wtedy dokładnie umyć/odpylić oraz wysuszyć – po takim zabiegu możemy ją pomalować.

Czy można nakładać impregnat dekoracyjny lub lakierobejcę za pomocą pistoletu/natrysku?
+ -

Zarówno w impregnatach, jak i lakierobejcach użyte są tzw. pigmenty przezroczyste. Jeżeli wcieramy takie produkty w drewno za pomocą pędzla, to pigmenty układają się zgodnie z naturalnym rysunkiem drewna i go podkreślają. Gdy nakładamy takie produkty za pomocą natrysku, to pigmenty układają się w przypadkowy sposób i końcowy efekt nie jest zadowalający. Dodatkowo, jeżeli pigmenty i żywice nie zostaną wtarte pędzlem w strukturę drewna, to stworzona powłoka gorzej się zakorzenia w drewnie i przez to jest mniej trwała.

Niektórzy jednak łączą te dwie metody nakładania – jedna osoba nakłada cieniutką warstwę produktu za pomocą pistoletu, a druga idzie za nią i suchym pędzlem wciera preparat w drewno.