Altany
Drewniana altana często stanowi centrum ogrodowego życia w najcieplejszych miesiącach roku.
Chroni zarówno przed deszczem, jak i słońcem. To świetne miejsce na spotkania towarzyskie,
dziecięce zabawy czy relaks po pracy. Jest jednak narażona na zgubny wpływ
czynników atmosferycznych, dlatego warto o nią zadbać. Na szczęście z Altaxem
zapewniasz sobie trwałą satysfakcję.
Altany posiadają wiele kształtów oraz mogą być wykonane z różnych materiałów, jednak najbardziej popularne są zbudowane z drewna. O ile meble ogrodowe przeważnie możemy schować na chłodniejsze miesiące, to altana jest wystawiona na kaprysy pogody przez cały rok. Dlatego warto ją tak zabezpieczyć, żeby się świetnie prezentowała latami!
Jak dbać o altanę?
W zależności od własnych preferencji można wybrać dwa sposoby. Na surowe drewno należy nałożyć Impregnat Gruntujący, następnie Impregnat Żywiczny o wykończeniu matowym, który trwale zachowa rysunek drewna albo Lakierobejcę Premium lub Żywiczną o wykończeniu satynowym, które wspomniany rysunek podkreślą. Natomiast jeżeli chcemy zmienić charakter naszej altany, świetnie się do tego będzie nadawać Farba renowacyjna do drewna na zewnątrz.
Do poczytania
Przekonaj się jak łatwo dbać o drewno zarówno w Twoim domu, jak i w miejscach wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne.
Masz wątpliwości?
Kilka lat temu zmieniły się przepisy i z produktów dekoracyjnych (impregnaty, lakierobejce, lakiery, farby itp.) zostały wycofane biocydy (substancje czynne), które chroniły drewno przed biokorozją (grzyby pleśniowe, domowe, sinizna i owady żerujące w drewnie). Dlatego teraz każdy producent zaleca wstępne zagruntowanie drewna impregnatem gruntującym.
Po zastosowaniu impregnatu gruntującego należy odczekać do momentu aż benzyna dokładnie odparuje z drewna (ok. 24 h) i dopiero wtedy można nanosić produkty dekoracyjne, które będą chroniły drewno przed czynnikami atmosferycznymi.
Takie produkty najlepiej nakładać za pomocą pędzla. Dzięki temu dokładnie rozetrzemy przezroczyste pigmenty na drewnie i podkreślimy jego naturalny rysunek, a także lepiej wetrzemy w drewno cząsteczki żywicy, które lepiej wnikną w strukturę drewna i stworzona powłoka ochronna będzie trwalsza.