Aby ogród stał się idealnym miejscem do codziennego relaksu, warto wyposażyć go w kilka elementów, które sprawią, że wypoczynek wśród przydomowej zieleni będzie jeszcze lepszy. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkiego rodzaju wygodne meble, hamaki, czy drewniane huśtawki do ogrodu. Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie pojawiła się huśtawka ogrodowa drewniana, warto zdecydować się na taką, która będzie atrakcją nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Coraz więcej osób odnajduje radość w realizowaniu rożnego rodzaju projektów DIY. Zbudowanie bujawki ogrodowej drewnianej to nie lada wyzwanie. Warto wiec do niego dobrze się przygotować. Oczywiście, można zakupić gotowe bujaczki ogrodowe drewniane czy metalowe, jednak wykonanie samodzielnie takiego sprzętu wypoczynkowego przynieść może wiele satysfakcji.
Zanim zabierzemy się do realizacji projektu „huśtawka ogrodowa zrób to sam” powinniśmy wyposażyć się w dobrej jakości drewno i produkty do jego impregnacji, które zabezpieczą ten element ogrodowy na długie lata. Warto rozpocząć budowę od rozrysowania dokładnego projektu, co pozwoli na określenie ilości i wymiarów belek, jakie potrzeba do zbudowania konkretnej huśtawki ogrodowej z drewna. Jednym z najbardziej popularnych rodzajów są huśtawki drewniane z bali, choć wiele osób decyduje się na samodzielne zbudowanie bujawki z kantówek.
Jak zrobić huśtawkę ogrodową dla dzieci krok po kroku
Do zbudowania drewnianej huśtawki z kantówek potrzebne jest 5 drewnianych kantówek o długości 2,5 metra i wymiarach bocznych 10 x 10 cm, oraz 4 belki usztywniające, których wymiar należy dopasować do rozstawienia huśtawki. Belki usztywniające służą do wzmocnienia pionowych konstrukcji huśtawki ogrodowej. Drewno najlepiej zakupić w tartaku, gdzie będzie już ostrugane i oszlifowane. W przeciwnym razie należy takie belki samodzielne oszlifować. Następnie każdą belkę należy zaimpregnatować, korzystając z impregnatu gruntującego Altax – który zabezpieczy przed drewno biokorozją, pleśnią, grzybami, sinizną a także szkodnikami. Po odparowaniu benzyny lakowej, czyli po około 24h należy zabezpieczyć powierzchnię produktem ochronno-dekoracyjnym, który zabezpieczy nasze drewno przed czynnikami atmosferycznymi – promieniowaniem UV czy deszczem. W tym celu można użyć na przykład lakierobejcy żywicznej Altax (podkreśli rysunek drewna i nada mu satynowe wykończenie) lub Farby renowacyjnej do drewna Altax (zakryty rysunek drewna, intensywny kolor).
Na jednej z kantówek odmierzamy i zaznaczamy punkty, w których zostaną zamocowane haki, do których przyczepimy łańcuchy bądź sznury z siedziskami (gotowe siedziska do bujawek dla dzieci można zakupić w sklepach DIY oraz przez Internet). Konstruujemy bok huśtawki, łącząc ze sobą pod skosem dwie belki. W tym momencie ustalamy wysokość huśtawki. Im szerzej rozstawione belki, tym huśtawka będzie niższa. W miejscu styku ścinamy belki tak, aby bok się zazębił. Całość gwintujemy metalowymi prętami, z obu stron dajemy podkładki i mocujemy śrubami. W połowie wysokości belek montujemy poprzeczne wzmocnienie, tworząc tym samym bok huśtawki w kształcie litery A. Całość powtarzamy z drugim bokiem. Boczne konstrukcje mocujemy w ziemi, przy pomocy kotw wykonanych z metalu. Poprzeczną belką, wraz z zawieszonymi na łańcuchach sznurach siedziskami, łączymy oba boki. Konstrukcję huśtawki ogrodowej dla dzieci wzmacniamy łącząc poziomą, górną kantówkę z dwoma krótszymi belkami.