Piękne, estetyczne ogrodzenie to wizytówka każdego domu. Obojętnie, czy jest do drewniany płot czy metalowe panele, warto zadbać o to, aby prezentowały się one jak najlepiej. Na szczęście, na rynku dostępne są produkty, które dają ogrodzeniom doskonałą ochronę jak i piękny efekt wizualny. Renowacja drewnianego płotu nie jest trudna, jednak wymaga nieco zaangażowania. Przede wszystkim warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą nam cieszyć się trwałym efektem na lata.
Czym pomalować drewniany płot
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z surowym drewnem czy tylko chcemy zrobić jego renowację, należy podjąć nieco inne działania. Pierwsze malowanie płotu drewnianego (tj. z surowego drewna) powinno rozpocząć się od jego zagruntowania. Surowe belki trzeba najpierw zabezpieczyć przed biokorozją. W tym celu należy sięgnąć na przykład po impregnat gruntujący Altax, który doskonale chroni przed sinizną, pleśnią czy szkodnikami. Preparat nie tworzy powłoki ani nie zmienia koloru drewna. Należy nanieść pędzlem lub wałkiem pierwszą warstwę, najlepiej 150 ml na 1 m2 i poczekać minimum 24h aż preparat wyschnie. Dopiero potem można pomalować produktem ochronno-dekoracyjnym, takim jak lakierobejca czy impregnat. W przypadku renowacji należy zeszlifować warstwę starego produktu i przemalować go na nowo preparatem ochronno-dekoracyjnym.
Czym malować sztachety
Produkty ochronno-dekoracyjne, jak sama nazwa wskazuje, nie mają jedynie na celu nadania estetycznego wyglądu drewnianym elementom w ogrodzie, ale również i ich ochronę. Warto sięgać po wysokiej jakości preparaty, które zapewniają najwyższą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi – deszczem, śniegiem, wiatrem i promieniami UV. Jednak nawet najlepszy impregnat czy najlepsza farba do malowania płotu drewnianego może nie dać rady, jeśli będzie się jej używać nieprawidłowo. Należy pamiętać o kilku poniższych zasadach, które spowodują, że malowanie przyniesie oczekiwany efekt na długie lata.
Jak malować płot
Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas impregnacji drewna, jest nakładanie zbyt obfitych warstw. Wiele osób tak bardzo skupia się na tym, czym pomalować zaimpregnowane drewno, że nie przykłada zbyt dużej wagi do samej techniki malowania. Tymczasem, zbyt grube warstwy po wyschnięciu tworzą nieestetyczną powłokę, zdecydowanie mniej odporną na pękanie i łuszczenie się. Należy również przestrzegać ilości warstw wskazanych przez producenta. Ważnym aspektem jest również malowanie drewna o odpowiedniej wilgotności. Drewno musi być powietrzno-suche, więc jego wilgotność nie może być wyższa niż 20%. Powyżej tej wartości drewno jest praktycznie nienasycalne i nie przyjmie produktu, którym malujemy. Istotna jest również temperatura powietrza. Większość preparatów ochronno-dekoracyjnych należy nakładać w temperaturze 10-25 stopni Celsjusza, chociaż zawsze przed użyciem należy przeczytać etykietę produktu i sprawdzić, jaka jest rekomendacja danego producenta.
Impregnat czy lakierobejca na płot
To jaki preparat należy wybrać do renowacji płotu, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim, warto dobrać odpowiedni produkt do rodzaju drewna, jakim dysponujemy. Jeśli nasz płot jest nieoszlifowany czy lamelowy można z powodzeniem sięgnąć po Altax Jedna Warstwa. Co więcej, produktem tym może być wykonana nie tylko impregnacja sztachet, ale również nada się on do zabezpieczania ogrodzenia betonowego. W przypadku drewna oszlifowanego, mamy do wyboru lakierobejcę bądź impregnat. Różne produkty dają różny efekt dekoracyjny. Jeśli zależy nam na zachowaniu rysunku drewna i matowym wykończeniu, możemy sięgnąć po Altax Impregnat Żywiczny, który zapewnia do 9 lat ochrony. Jeśli nie do końca podoba nam się matowe wykończenie jaki impregnat na płocie daje, wówczas możemy rozważyć użycie lakierobejcy. Piękne satynowe wykończenie i podkreślony rysunek drewna zapewni nam Lakierobejca żywiczna, dająca do 10 lat ochrony. Płoty z drewna mogą być również malowane emaliami, które zakrywają całkowicie rysunek drewna, tworząc powłokę w intensywnym kolorze.