Od wielu lat drewniane przedmioty są niezwykle popularne. Materiał ten wykorzystywany jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Kojarzy się z solidnością i trwałością. Odpowiednio zabezpieczony może służyć przez długi czas.
Malowanie drewna wymaga zaznajomienia się z tematem i wyboru odpowiednich produktów i narzędzi. Na początek warto określić, co chcemy zrobić i jakiego efektu oczekujemy. To pozwoli wybrać potrzebny produkt. Przygotowanie drewna do malowania jest kluczowym procesem, od którego zależy efekt końcowy. Najlepiej zacząć je od sprawdzenia jego wilgotności, ponieważ nie może być za mokre- może to uniemożliwić prawidłowe działanie produktów. Drewno należy zeszlifować, tak by było gładkie i wolne od zanieczyszczeń. W tym celu można użyć papieru ściernego o ziarnistości 150-200 lub szlifierki. Następnie trzeba je dokładnie oczyścić przy pomocy wilgotnej szmatki lub odkurzacza.
Jeśli zastanawiasz się czym malować surowe drewno, już spieszymy z odpowiedzią. Zależnie od pożądanego efektu, można nałożyć na nie impregnat żywiczny lub lakierobejcę żywiczną, które zawierają ochronny system żywic chroniących drewno, lakierobejcę do drewna, która podkreśli jego rysunek, lub olej do drewna, który zawiera najtrwalszy na rynku olej tungowy. Ważne jest gruntowanie drewna przed malowaniem na przykład za pomocą Impregnatu gruntującego, który zabezpieczy je przed biokorozją.
Warto wiedzieć, jak malować drewno prawidłowo. Należy nałożyć w przypadku lakierobejcy i impregnatu żywicznego dwie warstwy. Druga już po dwóch godzinach od aplikacji pierwszej. Podczas malowania drewna lakierobejcą do drewna, między pierwszą a drugą warstwą należy zachować 12 godzin odstępu. Przy aplikacji oleju, należy nakładać produkt do momentu, aż drewno przestanie go wchłaniać. Trzeba pamiętać również o zastosowaniu odpowiedniej techniki malowania drewna, dostosowanej do używanego produktu. Zarówno w impregnatach, jak i lakierobejcach użyte są tzw. pigmenty przezroczyste. Jeżeli wcieramy takie produkty w drewno za pomocą pędzla, to pigmenty układają się zgodnie z naturalnym rysunkiem drewna i go podkreślają. Gdy nakładamy takie produkty za pomocą natrysku, to pigmenty układają się w przypadkowy sposób i końcowy efekt nie jest zadowalający. Dodatkowo, jeżeli pigmenty i żywice nie zostaną wtarte pędzlem w strukturę drewna, to stworzona powłoka gorzej się zakorzenia w drewnie i przez to jest mniej trwała.
Wiem jednak, że niektórzy łączą te dwie metody nakładania – jedna osoba nakłada cieniutką warstwę produktu, wykorzystując pistolet do malowania drewna, a druga idzie za nią i suchym pędzlem wciera preparat w drewno – podobno to znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Niektórzy pytają też o malowanie gąbką lub szmatką, które pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego. Należy jednak pamiętać, że technika ta sprawdzi się tylko w przypadku bejcy nakładanej na naturalne drewno.
Niezależnie od zastosowanego produktu i techniki jego nakładania, kluczowe jest dostosowanie się do informacji zawartych na opakowaniu. Zawsze przed użyciem dokładnie go wymieszaj. Maluj w odpowiedniej temperaturze (między 10 st. C a 25 st. C). Zachowaj odstęp czasowy między aplikowanymi warstwami, a po skończonej pracy dokładnie umyj narzędzia benzyną lakową lub wodą.