TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Jak zbudować drewniany stojak na hamak?


 

Hamak w ogrodzie to gwarancja udanego wypoczynku. Jednak nie zawsze istnieje możliwość rozwieszenia go między drzewami. Zamiast tego możesz zamontować hamak na drewnianym stelażu. Jak zrobić drewniany stojak na hamak? Podpowiadamy!

Drewniany stojak na hamak – dlaczego warto go zbudować?

Stojak na hamak drewniany to mobilna konstrukcja, którą możesz dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb. Samodzielne przygotowanie stelaża nie zajmie Ci dużo czasu. Powstała w ten sposób konstrukcja będzie lekka, stabilna i trwała.

Stojak na hamak z drewna możesz pomalować impregnatem dekoracyjnym w wybranym przez Ciebie kolorze. W efekcie całość będzie się doskonale komponować z innymi elementami wyposażenia ogrodu.

 

Stojak na hamak – zrób to sam

Czego będziesz potrzebować? Do budowy stojaka na hamak trzeba się odpowiednio przygotować. Konstrukcję możesz wykonać samodzielnie w ciągu zaledwie jednego dnia, ponieważ nie jest przesadnie skomplikowana.

Do tego celu przygotuj:

  • 4 kantówki 7×7 cm o długości ok. 170 cm,
  • 4 kantówki 7×7 cm o długości ok. 80 cm,
  • 2 długie śruby lubi gwintowany pręt do podcięcia,
  • 4 długie wkręty,
  • 2 śruby z uchem lub specjalne haki do hamaków,
  • nakrętki do śrub,
  • Impregnat Gruntujący Altax,
  • Impregnat Dekoracyjny Altax,
  • piła do cięcia,
  • wkrętarka,
  • wiertarka z wiertłem do drewna,
  • pędzel do malowania.

Kantówki będą idealnym wyborem do stojaka na hamak DIY, ponieważ elementów heblowanych nie trzeba poddawać dodatkowej obróbce. Wystarczy, że przytniesz poszczególne części tak, aby do siebie pasowały i zabezpieczysz je impregnatem Altax.

 

Jak samemu zrobić stojak do hamaka krok po kroku?

Jak wykonać drewniany stojak na hamak krok po kroku? Pracę zacznij od narysowania projektu, na którym zaznaczysz odległości pomiędzy określonymi elementami, kąt nachylenia ramion oraz długość każdej części. Następnie trzymaj się wymienionych niżej etapów prac.

Krok 1. Przytnij kantówki do odpowiedniej długości
Kantówki należy przyciąć w taki sposób, aby po złożeniu do siebie pasowały. Ramiona będą ustawione pod skosem, dlatego w miejscu, w którym będą stykały się z podłożem, powinny być przycięte pod kątem ok. 45 stopni.

Krok 2. Połącz krótkie kantówki z długimi
W drewnianym stojaku na hamak krótkie kantówki służą za podstawę. Należy je umieścić po obu stronach konstrukcji. Na krótkich kantówkach połóż długie i połącz je ze sobą wkrętami. Odległość pomiędzy dwoma długimi kantówkami powinna być na tyle duża, aby można było swobodnie włożyć między nie ramię hamaka.

Krok 3. Połącz ramiona z podstawą
Kolejnym etapem budowy stojaka pod hamak drewniany jest przymocowanie ramion do podstawy pod odpowiednim kątem. Ten prosty zabieg sprawi, że bez problemu naciągniesz hamak i dostosujesz go do swoich potrzeb. Gdy już idealnie ustawisz ramię między kantówkami, należy je przewiercić długim wiertłem i przymocować za pomocą długiej śruby lub gwintowanego pręta.

Krok 4. Zamontuj uchwyty
Na koniec został jeszcze montaż uchwytów, do których można przytwierdzić hamak. Do tego celu użyj śrub z uchem lub specjalnych haków. Ten element należy umieścić w górnej części każdego z ramion. Wystarczy nawiercić otwór i umieść w nim wybraną śrubę.

Krok 5. Impregnacja
Jeśli chcesz, żeby stelaż drewniany do hamaka przetrwał próbę czasu, musisz odpowiednio zabezpieczyć wszystkie elementy przed biokorozją i wilgocią.

Jak to zrobić? Najpierw użyj bezbarwnego Impregnatu Gruntującego Altax. Ten środek nie tworzy widocznej powłoki. Jego rolą jest zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Po wyschnięciu impregnatu technicznego zastosuj Impregnat Dekoracyjny Altax. Ten preparat nie tylko nadaje drewnu kolor, ale także wzmacnia jego strukturę i aktywnie odpycha wodę. W efekcie hamak, a konkretniej stojak drewniany pod hamak będzie pięknie zdobił ogród lub taras przez lata.

 

Stojak na hamak drewniany – o czym jeszcze warto pamiętać?

Samodzielne zrobienie stojaka na hamak to duża oszczędność pieniędzy, a zarazem świetny pomysł dla osób, które lubią majsterkować. Żeby konstrukcja sprawdziła się w praktyce, musisz dobrze przemyśleć wymiary drewnianego stelażu na hamak. Zwróć uwagę przede wszystkim na odległość między ramionami i kąt ich nachylenia. Gdy dobrze dobierzesz te parametry, Twój hamak będzie wygodny i praktyczny, dzięki czemu zapewni Ci wyjątkowo udany wypoczynek.

Udostępnij