Eleganckie, wygodne i pasujące do każdego stylu – takie właśnie są schody drewniane proste. Oprócz pięknego naturalnego wykończenia zachwycają praktycznym rozwiązaniem. Mając piętrowy dom z użytkowym poddaszem, jesteśmy niejako zmuszeni do zastanowienia się nad najlepszym wyborem schodów. Możliwości jest wiele, zarówno jeśli chodzi o ich konstrukcję, jak i materiał, z jakiego są wykonane. Wybrać należy bowiem ich kształt, materiał, z którego zostaną wykonane, stopień twardości drewna oraz odcień.
Jak zrobić schody drewniane wewnętrzne?
Pięknie ocieplają każdy dom i pasują do każdego wnętrza – drewniane schody wewnętrzne, choć na koniec cieszą oczy, podczas realizacji projektu dostarczają wielu dylematów. Istotna jest również cena, nie są to bowiem tanie rzeczy, ale jak wiadomo, za jakość trzeba zapłacić. Tym bardziej warto przemyśleć projekt i stworzyć go na miarę swoich marzeń. Do wyboru mamy wiele opcji. Kolory schodów drewnianych są bardzo różne i zależą przede wszystkim od drewna, jakie wybierzemy. Można pomyśleć również o dopasowaniu ich odcienia do koloru podłogi, tak by stanowiła ich przedłużenie. Takie rozwiązanie pasuje przede wszystkim do tradycyjnych wnętrz, w których zarówno schody jak i podłoga stają się tłem dla całej aranżacji. Przeciwstawną propozycją jest wybranie schodów w kolorze kontrastującym do podłogi. Jest to rozwiązanie dedykowane głównie nowoczesnym wnętrzom, w których główną rolę w jasnym pomieszczeniu odgrywają ciemne schody.
Jeżeli koszt wykonania schodów drewnianych jest ponad Twoje możliwości, możesz rozważyć zbudowanie schodów betonowych i wykończenie ich innym materiałem. Schody obite drewnem, płytkami lub wykładziną to bardziej ekonomiczne opcje. Różnią się między sobą ceną, czasem realizacji i użytkowaniem, ale niewątpliwie w każdej z nich można znaleźć zalety dopasowane do swoich oczekiwań i możliwości. Jeśli chcesz zdecydować się na drewno, będą potrzebne Ci deski na schody wewnętrzne. Dobrą wiadomością jest to, że są one bardziej odporne na odkształcenia niż schody z litego drewna, a także mniej podatne na zmiany temperatury i wilgotność powietrza.
Podczas wyboru desek warto kierować się zasadą, że im większa liczba domowników, a tym samym częstotliwość korzystania ze schodów, tym wybrany gatunek drewna powinien być trwalszy i bardziej odporny na ścieranie. W przypadku polskich gatunków drewna najtrwalsze będą schody dębowe, jesionowe, bukowe i grabowe. Warto zaznaczyć, że schody z buku pomimo twardej struktury są jednocześnie łatwo łupliwe oraz podatne na pęknięcia i wypaczanie się, co wynika z dużej kurczliwości drewna. Sprawdzi się więc ono wyłącznie na schodach o małym natężeniu ruchu. Jest to elegancki i łatwo dostępny gatunek drewna, który dobrze komponuje się z większością mebli. Możesz zastanawiać się jaki kolor schody bukowe przyjmują. Już spieszę z odpowiedzią. Jest to jasna, przyjemna dla oczu barwa, która jest zawsze na czasie. Świetnie sprawdza się ona w aranżacjach oświetlonych naturalnym światłem, dzięki czemu nie wychodzą z mody.
Alternatywą dla rodzimych gatunków są schody z drewna egzotycznego. Posiada ono bardzo szeroką kolorystykę – od jasnej, poprzez pomarańczową, czerwoną, brązową aż do smolistej. Dzięki temu schody w Twoim domu mogą być wyróżniającym wnętrze elementem i przykuwać uwagę. Dodatkowo egzotyczne gatunki charakteryzują się wyraźnie zaznaczonymi słojami oraz wysoką twardością i odpornością na wilgoć. Z tego powodu warto położyć je na stopnie drewniane na schody wewnętrzne, ciesząc się oryginalną barwą i rysunkiem oraz wysoką trwałością przez lata.
Natomiast jeśli jesteś posiadaczem małego metrażu i tradycyjne masywne schody zajmują zbyt wiele miejsca, możesz zdecydować się na małe schody drewniane. Są one niezwykle funkcjonalne i trwałe, a zarazem zajmują niewiele powierzchni. Najczęściej są budowane na metalowym stelażu i posiadają drewniane stopnie. Najczęściej wybierane są na poddasza oraz w małych mieszkaniach. Pasują zarówno do stylu eleganckiego, skandynawskiego, jak i minimalistycznego.