Twój pies uwielbia przebywać w ogrodzie? Przygotuj dla niego schronienie przed słońcem i deszczem! Buda dla psa nie musi być szara i ciasna. Zamiast kupować gotowy produkt, z naszymi podpowiedziami samodzielnie stworzysz komfortowe schronienie dla swojego pupila.
Budowa budy dla psa – dlaczego warto?
Kupując budę dla psa w sklepie, nigdy nie masz pewności, czy będzie idealnie dopasowana do wzrostu i masy pupila. Poza tym w marketach możesz nie znaleźć modelu, który będzie dobrze komponował się ze stylem, w jakim urządziłeś ogród.
Samodzielna budowa budy dla psa nie jest trudna. Biorąc sprawy w swoje ręce, z łatwością dopasujesz wielkość, kształt i kolor konstrukcji do swoich upodobań. Szerokość i wysokość konstrukcji mogą być dowolne, jednak najczęściej drewniana buda dla psa ma kształt litery A. Do budowy najlepiej użyć drewna do zastosowań zewnętrznych z certyfikatem FSC, czyli pozyskanego w sposób odpowiedzialny, bez naruszania bogactw biologicznych i struktury lasów.
Jak zbudować budę dla psa?
Do takiego zadania trzeba się dobrze przygotować. Podstawą będzie zgromadzenie niezbędnych materiałów. Na Twojej liście powinny znaleźć się następujące narzędzia i artykuły:
- pilarka,
- wkrętarko-wiertarka,
- poziomica,
- papier ścierny lub szlifierka,
- deski o grubości 2 lub 4 cm,
- kątowniki,
- styropian,
- impregnat do drewna,
- folia malarska do zabezpieczenia gruntu na czas malowania.
Przed przystąpieniem do pracy rozrysuj sobie projekt wraz z dokładnymi wymiarami poszczególnych części. Buda z desek powinna mieć podłogę o przekątnej przynajmniej 20 cm dłuższej niż długość psa. Natomiast wysokość konstrukcji dopasuj do właściwego komfortu pupila. Wystarczy, że buda będzie o ok. 10 cm większa, niż wynosi wysokość psa.
Jak zrobić budę dla psa krok po kroku?
Projekt budy dla psa z desek najlepiej jest realizować etapami. Jeśli chcesz szybko i sprawnie uporać się z tym zadaniem, zacznij od podłogi, potem zabierz się za ściany, a na samym końcu stwórz dach. Sprawdź, jak zbudować prostą budę dla psa w praktyce!
Krok 1. Jak zbudować podłogę?
Budowę podłogi drewnianej budy dla psa rozpocznij od stworzenia kwadratowej lub prostokątnej ramy. Następnie dopasuj do niej konstrukcję z desek.
Przez podłogę do wnętrza może dostawać się chłód. Dlatego warto ją ocieplić warstwą styropianu. Przyklej go do podłogi, a całość przykryj jeszcze jedną warstwą desek. Zamiast desek możesz też użyć płyty OSB.
Krok 2. Jak zbudować ściany?
Buda z desek może mieć kształt trójkąta, kwadratu lub prostokąta. Niezależnie od tego, jaki kształt wybierzesz, ułóż w rogach listwy, aby stworzyć stabilny szkielet, na którym będzie opierała się Twoja konstrukcja. Następnie wykonaj ściany z drewnianych desek. Pamiętaj, żeby ocieplić je cienką warstwą styropianu.
Deski na budę dla psa powinny być idealnie równe i nie mogą zawierać wystających gwoździ lub resztek zszywek.
Krok 3. Jak zbudować dach?
Dach może być płaski lub trójkątny. Jego budowę należy zacząć od wykonania szkieletu. Poza ociepleniem dachu warto jeszcze uszczelnić go grubą folią z tworzywa sztucznego, aby do środka nie przedostawała się wilgoć i woda.
Jak zbudować budę dla psa z palet?
Świetną alternatywą dla budy wykonanej z desek jest buda dla psa z palet. Do tego celu możesz wybrać palety jednorazowe, ponieważ są tanie i nie trzeba płacić za nie kaucji.
Zrobienie budy dla psa z tego surowca nie zajmie Ci dużo czasu. Palety same w sobie stanowią doskonałą podstawę konstrukcji.
Należy je jedynie dobrze wyszlifować, aby były bezpieczne dla psa i prawidłowo połączyć w jedną, stabilną całość.
Dobra impregnacja to podstawa!
Jeśli chcesz sam zrobić budę dla psa, nie możesz zapomnieć o impregnacji drewna. Zastosowanie odpowiedniego preparatu jest niezwykle ważne. W ten sposób zabezpieczysz deski przed wilgocią, grzybem i gwałtownymi wahaniami temperatur.
Na oszlifowane drewno najlepiej nałożyć matowy lub satynowy preparat, który nie zmienia koloru drewna, a jedynie subtelnie podkreśla rysunek słojów. Matowe wykończenie jest ostatnio bardzo modne. Możesz je uzyskać, jeśli wybierzesz Altax Impregnat Żywiczny lub Altax Impregnat Dekoracyjny. Natomiast na metalowe elementy takie jak kątowniki nałóż specjalny środek antykorozyjny lub odpowiednią farbę do metalu odporną na rdzę.
Tak zabezpieczona konstrukcja doskonale posłuży Twojemu czworonogowi przez wiele lat. Pies znajdzie w niej wygodne schronienie i chętniej będzie w niej spędzał czas.