TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Olejowanie podłogi drewnianej


 

Olejowanie podłogi staje się coraz popularniejszą metodą zabezpieczania drewnianych desek podłogowych lub parkietu. Oleje do drewna świetnie sprawdzą się do drewna krajowego twardego oraz drewna egzotycznego. Dodatkowo olejowanie parkietu jest na tyle łatwe, że każdy może zabezpieczyć podłogę samodzielnie, we własnym zakresie. Dzięki temu nie tylko przedłużymy trwałość drewna, ale również podkreślimy jego walory estetyczne – podłoga będzie wyglądać ładnie i naturalnie.

Jak olejować podłogę?

Samodzielne zabezpieczenie podłogi nie jest trudne. Olejowanie podłogi krok po kroku należy jednak przeprowadzić bardzo dokładnie. Do olejowania świetnie sprawdzi się Altax Olej do drewna. Jednym ze składników tego produktu jest olej tungowy, będący najtrwalszym olejem naturalnym na świecie. Preparat wnika głęboko w zabezpieczaną powierzchnię, odżywia drewno, chroni je przed pękaniem i nadmiernym rozsychaniem. Wpływa także na walory estetyczne, ponieważ olejowanie desek podłogowych przepięknie podkreśla naturalny rysunek drewna.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych rodzajów podłóg lepszym wyborem niż oleje będą lakiery do drewna np. Altax Lakier do podłóg. Przykładowo olejowanie podłogi dębowej zabezpieczy drewno i podkreśli jego ładny wygląd. Deska olejowana będzie skutecznie chroniona przed szkodliwym działaniem wilgoci i zabrudzeniami. Olejowanie podłogi sosnowej nie przyniesie tak dobrych efektów – w tym przypadku lepiej zadziała lakier. Oleje nie tworzą na powierzchni drewna żadnej powłoki, więc w przypadku olejowanych desek z miękkiego drewna nie będą one chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi. Generalna zasada jest taka, że olej rekomendowany jest do drewna krajowego twardego (np.: jesion, dąb, buk) oraz drewna egzotycznego, natomiast lakier do podłóg polecany jest do drewna krajowego miękkiego (np. sosna, świerk) i krajowego twardego.

Jak olejować parkiet?

Aby parkiet olejowany był skutecznie zabezpieczony, warto pamiętać o kilku szczegółach. Preparat należy dokładnie rozmieszać przed oraz w trakcie pracy, tak aby pigmenty nie osiadały na dnie. Oleje do parkietu wcieramy wzdłuż słojów drewna za pomocą szmatki lub pędzla. Małe porcje produktu dokładamy tak długo, aż drewno przestanie je chłonąć i zaczną pojawiać się smugi. Nadmiar preparatu zbieramy czystą szmatką, tak aby na powierzchni drewna nie powstała powłoka. Olej pozostawiamy do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie możemy wypolerować drewno wilgotną od oleju szmatką (ponownie tak, aby nie stworzyć powłoki).

Warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na olejowanie parkietu bukowego, dębowego czy jakiegokolwiek innego, to tej metodzie zabezpieczania podłogi powinniśmy już być wierni. Położenie lakieru na deski wcześniej zaolejowane jest bardzo trudne, drogie i czasochłonne – podłogę należy zeszlifować tak mocno, żeby usunąć olej, który wniknął w głąb, następnie należy na podłogę położyć specjalistyczny lakier odcinający, a dopiero po nim lakier właściwy. Wynika to z tego, że oleje mają bardzo silne właściwości odpychające i inny produkt powłokotwórczy nie przyczepi się do zaolejowanej powierzchni.

Pielęgnacja podłogi olejowanej jest bardzo prosta. Jeśli zauważymy gdzieś przetarcia lub uszkodzenia, to wystarczy takie miejsce delikatnie wypolerować szmatką zwilżoną w oleju, a następnie przetrzeć suchą ściereczką. Dzięki temu deski podłogowe olejowane odzyskają swój ładny wygląd i będą wyglądać jak nowe.

Renowacja mebli lakierowanych może także polegać na pomalowaniu ich kryjącymi farbami lub emaliami do drewna. W tym przypadku powierzchnię wystarczy jedynie zmatowić, tak aby zwiększyć przyczepność farby. Dzięki bogatej palecie kolorystycznej linii Viva Home! możemy stworzyć zupełnie nowe meble. Pastelowe kolory nadadzą im delikatnego, romantycznego charakteru. Intensywne, radosne barwy ożywią wnętrze i będą dodawać energii.

Udostępnij