TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Masz wątpliwości?

Przeczytaj najczęściej zadawane pytania i znajdź odpowiedź

Jaka jest różnica między Altax Olejem do drewna a Altax Olejem do tarasów i Altax Olejem do mebli?
+ -

Olej do drewna to mieszanina dwóch olejów naturalnych: lnianego i tungowego oraz benzyny lakowej. Olej głęboko wnika w drewno i nie tworzy żadnej powłoki. Na drewno zaolejowane tym produktem nie zalecamy nakładania innych produktów powłokotwórczych. Tego oleju nie zalecamy też do zabezpieczania drewna, na którym inne produkty stworzyły powłokę, przez którą nie wniknie w drewno olej.

Odnawianie zabezpieczenia wykonanego Olejem do drewna należy wykonywać przynajmniej raz w sezonie (a najlepiej raz jesienią i drugi raz wiosną), ale polega to tylko na wypolerowaniu drewna ściereczką zwilżoną w oleju – ten proces nie wymaga szlifowania drewna.

Altax Olej do tarasów i Altax Olej do mebli ogrodowych, to oleje na bazie wody, które tworzą powłokę na powierzchni drewna i są uznawane za produkty powłokotwórcze. Nie należy ich nakładać na drewno zabezpieczone wcześniej Altaxem Olejem do drewna na bazie benzyny. Jeżeli drewno jest zabezpieczone, którymś z olejów wodnych, to nie zalecamy nakładania na nie oleju na bazie benzyny. Oleje powłokotwórcze zabezpieczają drewno na ok. 4 lata, a ich odnawianie może wymagać delikatnego przeszlifowania powierzchni.

Podsumowując, jeżeli raz zdecydujemy się na jeden z rodzajów oleju – wodny lub na bazie benzyny, to już zawsze powinniśmy go stosować. Nie powinniśmy stosować zamiennie tych produktów na tym samym drewnie.

Czy przed malowaniem farbą do drewna na zewnątrz trzeba usunąć starą powłokę malarską?
+ -

Należy usunąć wszystkie luźne fragmenty starych farb, impregnatów czy lakierów, w pozostałych przypadkach zaleca się przeszlifowanie całości, w celu uzyskania lepszej przyczepności malowanej powierzchni.

Czy farba do metalu może być stosowana na dachy?
+ -

Altax farba do metalu bezpośrednio na rdzę nie była testowana na powierzchniach dachowych. Ze względu na to, że dachy są narażane na silne nasłonecznienie, przez co potrafią się nagrzewać do bardzo wysokich temperatur latem, a podczas zimy może na nich zalegać śnieg, Altax farba do metalu może nie spełniać deklarowanych oczekiwań trwałościowych. W związku z tym zalecamy stosowanie innych dedykowanych do tego typu powierzchni produktów.

Dlaczego przed nakładaniem farby do metalu powierzchnię należy wyczyścić?
+ -

Zabrudzenia mogą utrudnić związanie się farby z malowaną powierzchnią, dlatego im lepiej będzie przygotowana, tym lepszy rezultat otrzymamy. Dodatkowo w przypadku jasnych kolorów, pozostałe zabrudzenie może wpływać na ostateczny efekt kolorystyczny.

Czy przed nakładaniem farby do metalu, nie trzeba usuwać rdzy?
+ -

Farbę Altax do metalu można nakładać na rdzę trwale związaną z metalową powierzchnią, wszelkie luźne fragmenty muszą być mechanicznie usunięte. Ma to bezpośredni związek z tym, że farba do zapewnienia trwałej ochrony musi być nakładana na stabilne podłoże. Podobnie wygląda sytuacja ze starymi powłokami malarskimi, które nie są trwale związane z malowaną powierzchnią. Wszystkie elementy „luźne i odstające” muszą być usunięte.

Co to są dodatki antyprzyczepnościowe?
+ -

Są to substancje dodawane w procesie produkcji mebli z laminatu i mdfu, których zadaniem jest między innymi utrudnianie przylegania do powierzchni wszelkich zabrudzeń. Z czasem ich działanie ulega osłabieniu i taki mebel jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju plamy.

W przypadku malowania powierzchni z takimi dodatkami utrudniają one przyleganie farby, dlatego tak istotny jest etap odpowiedniego przygotowania do malowania (konieczność szlifowania i odtłuszczania).

Jak przygotować powierzchnię z laminatu, mdfu do malowania?
+ -

Powierzchnia musi zostać dokładnie wyczyszczona i odtłuszczona, a następnie przeszlifowana. Od tego w jak staranny sposób zostanie wykonane przygotowanie, będzie zależało, w jakim stopniu farba pokryje malowaną powierzchnię oraz jak trwałe okaże się malowanie.

Nieodtłuszczona i nieprzeszlifowana powierzchnia będzie utrudniać przyczepianie się farby, co w konsekwencji może oznaczać konieczność aplikacji większej ilości warstw. Laminaty z wykończeniem matowym wymagają delikatnego szlifowania, a laminaty z wykończeniem wysokiego połysku to konieczność dokładnego szlifowania całej powierzchni.

Dlaczego nie można malować wilgotnego drewna?
+ -

Woda odpycha żywice. Dlatego malowanie drewna o zbyt wysokiej wilgotności może spowodować to, że żywice nie wnikną w powierzchniową strukturę drewna i się w nim nie zakorzenią. Powstała powłoka może być zatem bardzo nietrwała. Drewno można malować, jeśli będzie miało poniżej 20%, najlepiej 18 % wilgotności.

Ile potrwa zanim drewno wyschnie?
+ -

Schnięcie drewna zależy od wielu czynników np. od chłonności drewna, jego gęstości, wilgotności przed malowaniem, temperatury otoczenia, ruchu powietrza, wilgotności powietrza itp. Do uzyskania najlepszych efektów polecamy zakup miernika wilgotności drewna (kilkadziesiąt złotych) i malować, gdy będzie miało poniżej 20%, najlepiej 18% wilgotności.

Jak sprawdzić wilgotność drewna?
+ -

Na produktach do ochrony i dekoracji drewna zazwyczaj widnieje informacja, że należy malować drewno suche. Wilgotność drewna polecamy sprawdzać przeznaczonym do tego miernikiem. Można zakupić go w sklepach budowlanych lub przez Internet już za kilkadziesiąt złotych. Drewno można malować, jak będzie miało poniżej 20%, najlepiej 18% wilgotności.

Czy potrzebne jest użycie Produktu Gruntującego pod farbę, impregnat koloryzujący, lakierobejcę lub lakier?
+ -

Kilka lat temu zmieniły się przepisy i z produktów dekoracyjnych (impregnaty, lakierobejce, lakiery, farby itp.) zostały wycofane biocydy (substancje czynne), które chroniły drewno przed biokorozją (grzyby pleśniowe, domowe, sinizna i owady żerujące w drewnie). Dlatego teraz każdy producent zaleca wstępne zagruntowanie drewna impregnatem gruntującym.

Po zastosowaniu impregnatu gruntującego należy odczekać do momentu aż benzyna dokładnie odparuje z drewna (ok. 24 h) i dopiero wtedy można nanosić produkty dekoracyjne, które będą chroniły drewno przed czynnikami atmosferycznymi.

Czy olejem Altax można olejować blaty w kuchni?
+ -

Jeżeli nie potrzebujemy oleju, który posiada atest dopuszczający go do bezpośredniego kontaktu z nieopakowaną żywnością, to możemy blat zaolejować Olejem do drewna Altax. Musimy jednak pamiętać, że produkt nie był badany w tym zakresie i takiego atestu nie posiada.

Co robić, gdy po 12 h warstwa Altaxu Lakierobejcy Premium do drewna nadal się klei?
+ -

Należy pamiętać, że podany na opakowaniu czas schnięcia (12 h) dotyczy temperatury otoczenia 20°C i wilgotności powietrza maksymalnie 60%. Jeżeli temperatura spada lub wilgotność rośnie, to czas schnięcia produktu może się nawet dwukrotnie wydłużyć. Jeżeli jednak po 24 h powłoka nadal jest klejąca, to oznacza, że została naniesiona zbyt gruba warstwa produktu – w takim wypadku należy czekać, aż powłoka się utwardzi – może to trwać nawet tydzień.

Jeżeli jednak lakierobejca wyschła, ale powierzchnia jest tłusta, to należy ją wyczyścić suchym ręcznikiem papierowym.

W jakich temperaturach stosować Altax Owadobójczy?
+ -

Najlepiej stosować ten produkt w zakresie temperaturowym od 10°C do 25°C. Przy niższych temperaturach owady, które powinny zjeść drewno potraktowane Preparatem Owadobójczym, mogą być w stanie hibernacji i nie żerować na nim. Należy jednak zaznaczyć, iż produkt zabija owady i zabezpiecza drewno przed ich ponownym atakiem, więc owady zaczynające ponownie żerować wiosną wyginą.

Gdzie można zobaczyć kolory produktów Altax na żywo?
+ -

Kolory wszystkich naszych produktów można zobaczyć na wzornikach lub wymalowaniach w sklepach i marketach stacjonarnych posiadających w ofercie nasz asortyment. Kolory w internecie należy traktować jedynie poglądowo, gdyż każdy monitor może być inaczej skalibrowany i na każdym kolor może wyglądać trochę inaczej.

Czy Emalię Szybkoschnącą można użyć na zewnątrz?
+ -

Altax Emalia Szybkoschnąca jest przeznaczona do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Na zewnątrz najlepiej użyć Altaxu Emalii Supertrwałej.

Jak używać Produktu Glonobójczego?
+ -

Zgodnie z przepisami Produkt Glonobójczy marki Altax można używać na wszelkich podłożach z wyjątkiem surowego drewna. Glony należy przesuszyć, a następnie nasączyć preparatem. Już po 6 h glony można usunąć za pomocą suchej szczotki i wody. Jeżeli wiemy, że od momentu naniesienia preparatu nie będzie padać przez co najmniej 2 doby, to możemy całość zostawić bez usuwania glonów – kolejny deszcz spłucze je za nas.

Jak używać produktu Grzybobójczego?
+ -

Ze względów zdrowotnych grzybów pleśniowych nie powinno się usuwać przed zastosowaniem Produktu Grzybobójczego. Zgodnie z przepisami produkt grzybobójczy marki Altax można używać na wszelkich podłożach z wyjątkiem surowego drewna.
Preparat nanosi się obficie na porośnięte powierzchnię tak, aby dokładnie nasączyć nim grzyby. Produkt można nanosić za pomocą: pędzla, wałka lub gąbki w ilości ok. 150 ml / 1 m2.
Po naniesieniu preparatu należy odczekać co najmniej 6 godzin, a następnie grzyby usunąć mechanicznie, np. za pomocą szczotki lub gąbki i czystej wody. Jeżeli po tym zabiegu konieczne będzie jego powtórzenie, to po naniesieniu preparatu należy odczekać 3 dni i wtedy usunąć mechanicznie resztki grzyba.

Jak używać Oleju do drewna Altax? Jak poprawnie zaolejować drewno?
+ -

Olejami nie malujemy drewna tak, jak innymi produktami powłokotwórczymi: impregnatami, lakierami, lakierobejcami itp. Olejami musimy drewno maksymalnie nasączyć.

1. Przygotowanie powierzchni. Drewno powinno być wyszlifowane, suche i czyste – najlepiej nasączać je olejem w temperaturach od 10°C – 25°C. Drewno surowe, które nie jest zabezpieczone przed biokorozją powinniśmy wstępnie zabezpieczyć Impregnatem Gruntującym marki Altax.

2. Przygotowanie produktu. Przed nakładaniem olej należy dokładnie wymieszać. Czynność powtarzać, co kilka minut podczas malowania, aby pigmenty nie osiadały na dnie opakowania.

3. Wcieranie oleju. Olej wcierać wzdłuż słojów za pomocą szmatki lub pędzla. Dokładać małe porcje produktu tak długo, aż drewno przestanie go chłonąć (do czasu pojawienia się smug).

4. Zbieranie nadmiaru oleju. Nadmiar niewchłoniętego oleju (smugi) zebrać czystą szmatką, tak aby na powierzchni drewna nie powstała powłoka. Pozostawić do wyschnięcia na 24 h. Po dokładnym wyschnięciu można wypolerować drewno wilgotną od oleju szmatką, ale w taki sposób, aby nie powstała powłoka – ewentualny nadmiar oleju należy ściągnąć suchą szmatką.

5. Pielęgnacja powierzchni. Na raz zaolejowaną powierzchnię można stosować już tylko olej. Zabezpieczone powierzchnie użytkowane na zewnątrz zaleca się pielęgnować olejem przynajmniej raz w sezonie, przecierając je wilgotną od oleju szmatką, ale tak, aby nie stworzyć na drewnie powłoki.

Czytaj więcej o olejowaniu tutaj.

Czy trzeba szlifować starą warstwę przed jej odnowieniem?
+ -

Jeżeli stara powłoka nie złuszczyła się, nie popękała i jest tylko wypłowiała, to można ją dokładnie umyć, wysuszyć i nanieść 1-2 warstwy produktu, za pomocą którego chcemy przeprowadzić renowację.

Jeżeli stara powłoka popękała i złuszczyła się, to należy ją przeszlifować, usuwając jej luźne cząstki i dopiero wtedy dokładnie umyć/odpylić oraz wysuszyć – po takim zabiegu możemy ją pomalować.

Gdzie kupić produkty Altax?
+ -

Sklepy, w których dostępne są nasze produkty znajdują się na stronie Gdzie kupić? Jednak, nie wszystkie sklepy posiadają w sprzedaży cały nasz asortyment, dlatego warto zadzwonić do takiego sklepu i upewnić się, że mają produkt, który nas interesuje.

Jakiego pędzla użyć do nakładania produktów Altax?
+ -

Do produktów na bazie benzyny należy użyć naturalnych pędzli do produktów rozpuszczalnikowych, a do produktów wodnych należy użyć pędzli syntetycznych. Pamiętajmy, że im lepsza jakość pędzla, tym łatwiejsze malowanie i ładniejszy efekt końcowy.

Dlaczego kolor farby po otwarciu puszki różni się od tego na wzorniku?
+ -

Często tak się zdarza, ponieważ zawarte w farbach pigmenty osiadają na dnie – dlatego pierwszą czynnością po otwarciu puszki powinno być jej delikatne, dokładne wymieszanie.
Należy pamiętać także o tym, że farby wodne zmieniają kolor podczas schnięcia – zaraz po nałożeniu są jaśniejsze, a podczas schnięcia lekko ciemnieją.

Czy można mieszać ze sobą produkty Altax?
+ -

Tak, ale można ze sobą mieszać tylko te same produkty w różnych wersjach kolorystycznych, np. można wymieszać Altax Impregnat dekoracyjny w kolorze „dąb” z Altaxem Impregnatem dekoracyjnym w kolorze „heban”. Nigdy nie wolno mieszać ze sobą dwóch różnych produktów.

Dlaczego nie zaleca się nakładania Oleju do drewna w wersji bezbarwnej do zabezpieczania drewna modrzewiowego?
+ -

Ostatnio na polski rynek trafiają partie modrzewia, który ma w sobie dużo więcej garbników niż dotychczas typowe modrzewie. Garbniki te wyciekają z drewna i pod wpływem deszczu oraz słońca czernieją, tworząc na powierzchni trudne do usunięcia, czarne, rozlane plamy. Jeżeli w drewnie są garbniki, to ten proces i tak będzie zachodził (jest to zwyczajnie wada drewna), ale należy zaznaczyć, że filtry UV zawarte w produktach bezbarwnych znacznie tę reakcję przyspieszają. Dlatego lepiej zastosować np. olej w jasnym kolorze „dąb”.

Czym zabezpieczyć drewniany taras?
+ -

Tarasy, schody i inne podłogi użytkowane na zewnątrz z zasady się olejuje – na przykład Altax Olejem do drewna. Oleje głęboko wnikają w drewno i zabezpieczają deski przed wnikaniem wody. Nawet jeżeli uszkodzona zostanie zaolejowana powierzchnia, to stojąca woda nie wniknie do środka, bo chroni go znajdujący się w nim olej. Jeżeli taras pomalujemy typowym produktem powłokotwórczym – takim jak farba, lakierobejca czy impregnat, to gdy powłoka zostanie nawet lekko uszkodzona, to w drewno będzie wnikała woda, która je zniszczy. Dodatkowo, produkty powłokotwórcze nie są odporne na ścieranie i nie nadają się do malowania powierzchni, po których będziemy chodzili. Jeśli decydujemy się na powłokotwórczy produkt – należy wybrać taki, który jest do tego dedykowany – na przykład Altax Olej do tarasów.

Czytaj więcej o zabezpieczaniu tarasu tutaj.

Czy Produkt Owadobójczy można rozpylać/nakładać natryskowo?
+ -

Altax Owadobójczy do drewna jest produktem na bazie benzyny i dlatego nie wolno go rozpylać. Powody są trzy. Podczas takiego nakładania w powietrzu pojawiają się mikrokropelki benzyny, które wdychamy do płuc wraz ze środkiem owadobójczym. Poza tym, te kropelki też parują i nasączają bardzo mocno powietrze oparami benzyny – wdychanie tych oparów jest bardzo szkodliwe i prowadzi do zatrucia organizmu. W skrajnych sytuacjach, przy bardzo dużym stężeniu oparów benzyny w zamkniętym pomieszczeniu może dojść do samozapłonu.

Jak stosować Produkt Owadobójczy?
+ -

Aby Altax Owadobójczy zadziałał, musi dotrzeć do żerujących w drewnie owadów. Dlatego oprócz samego smarowania drewna pędzlem stosuje się dodatkowe metody:
– wstrzykiwanie preparatu bezpośrednio w otwory wywiercone przez owady,
– nawiercanie grubych belek długim i cienkim wiertłem i wstrzykiwanie tam preparatu,
– po użyciu produktu warto drewniane elementy owinąć folią malarską na 2-3 dni, aby benzyna nie odparowała za szybko z drewna, tylko żeby wnikała w nie jak najgłębiej.

Altax Owadobójczy do drewna jest produktem na bazie benzyny i dlatego nie wolno go rozpylać. Powody są trzy. Podczas takiego nakładania w powietrzu pojawiają się mikrokropelki benzyny, które wdychamy do płuc wraz ze środkiem owadobójczym. Poza tym te kropelki też parują i nasączają bardzo mocno powietrze oparami benzyny – wdychanie tych oparów jest bardzo szkodliwe i prowadzi do zatrucia organizmu. W skrajnych sytuacjach, przy bardzo dużym stężeniu oparów benzyny w zamkniętym pomieszczeniu może dojść do samozapłonu.

Czym nakładać impregnaty i lakierobejce?
+ -

Takie produkty najlepiej nakładać za pomocą pędzla. Dzięki temu dokładnie rozetrzemy przezroczyste pigmenty na drewnie i podkreślimy jego naturalny rysunek, a także lepiej wetrzemy w drewno cząsteczki żywicy, które lepiej wnikną w strukturę drewna i stworzona powłoka ochronna będzie trwalsza.

Czy można nałożyć olej do drewna na impregnat dekoracyjny?
+ -

Olejami nie malujemy drewna tak, jak innymi produktami powłokotwórczymi. Olejem musimy drewno maksymalnie nasączyć. Jeżeli na drewnie jest już stworzona powłoka przez impregnat dekoracyjny, to olej nie wniknie przez nią w drewno i olejowanie nie ma sensu.

Czy można nakładać impregnat dekoracyjny lub lakierobejcę za pomocą pistoletu/natrysku?
+ -

Zarówno w impregnatach, jak i lakierobejcach użyte są tzw. pigmenty przezroczyste. Jeżeli wcieramy takie produkty w drewno za pomocą pędzla, to pigmenty układają się zgodnie z naturalnym rysunkiem drewna i go podkreślają. Gdy nakładamy takie produkty za pomocą natrysku, to pigmenty układają się w przypadkowy sposób i końcowy efekt nie jest zadowalający. Dodatkowo, jeżeli pigmenty i żywice nie zostaną wtarte pędzlem w strukturę drewna, to stworzona powłoka gorzej się zakorzenia w drewnie i przez to jest mniej trwała.

Niektórzy jednak łączą te dwie metody nakładania – jedna osoba nakłada cieniutką warstwę produktu za pomocą pistoletu, a druga idzie za nią i suchym pędzlem wciera preparat w drewno.

Co kłaść na zaolejowane wcześniej drewno?
+ -

Jeżeli drewno jest zaolejowane, to można je już tylko olejować. Oleje mają bardzo silne właściwości odpychające,  głęboko wnikają w drewno i tam pozostają. Gdybyśmy zaolejowane drewno pomalowali innym produktem powłokotwórczym, np.: farbą, lakierobejcą, lakierem, impregnatem itp., to powłoka bardzo szybko uległaby złuszczeniu i spękaniu.

Jaka jest prawidłowa konsystencja Impregnatu Jedna Warstwa?
+ -

Impregnat Jedna Warstwa ma gęstą, budyniową konsystencję. Ułatwia to malowanie – produkt nie kapie i nie ścieka.

Czy można nałożyć dwie warstwy Impregnatu Jedna Warstwa?
+ -

Tak, można. Należy jednak zachować odstęp 4 godzin pomiędzy warstwami.

Jak zabezpieczyć domek letniskowy?
+ -

Taki domek z surowego drewna należy najpierw zabezpieczyć przed biokorozją: grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną oraz owadami żerującymi w drewnie. Na pewno należy to zrobić na zewnątrz, ale jeżeli domek będzie zamykany na zimę, to warto rozważyć zabezpieczenie domku też w środku – zimą w takich domkach zbiera się wilgoć, a na wiosnę często wychodzą grzyby pleśniowe, które są bardzo szkodliwe dla człowieka. Zabezpieczenie przed biokorozją najlepiej wykonać za pomocą Altaxu Impregnatu gruntującego. Opakowanie 15-litrowe wystarcza do zabezpieczenia 100 m2.

Po dokładnym odparowaniu benzyny należy drewno na zewnątrz zabezpieczyć także przed czynnikami atmosferycznymi. Można to zrobić za pomocą Altaxu Impregnatu Żywicznego (zachowany rysunek drewna, wykończenie matowe) lub za pomocą elastycznej, niełuszczącej się Altax Lakierobejcy Ultimate Żywicznej (wykończenie bardziej szlachetne, podkreślony rysunek drewna, jedwabisty półpołysk).

Wewnątrz można użyć np. bezbarwnego Altaxu Szybkoschnącego Lakieru do wnętrz, który nie żółknie i nie ciemnieje, dzięki czemu na długie lata zachowuje naturalny kolor drewna.
lub, jeżeli ma być nadany jakiś kolor i podkreślony naturalny rysunek drewna, można użyć Altaxu Szybkoschnącej Lakierobejcy do wnętrz.

Czytaj więcej o zabezpieczaniu domku letniskowego.

Nadal nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Do poczytania

Przekonaj się jak łatwo dbać o drewno zarówno w Twoim domu, jak i w miejscach wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne.

Jak olejować podłogę w domu?
Odnawianie mebli – krok po kroku
Jak malować drewno w ogrodzie?