Sztuczne tworzywa otaczają nas z każdej ze stron i stają się częścią naszego życia. Wraz z dostępem do kolejnych, nowszych badań, jesteśmy coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących z ich wszędobylskiej obecności.
Tworzywa sztuczne produkcja
Produkcja tworzyw sztucznych odbywa się różnymi sposobami, w których zachodzą specyficzne reakcje chemiczne. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku syntetycznych tworzyw sztucznych, takich jak np. plastik, wytwarza się je z paliw kopalnianych, do których należą gaz, ropa naftowa i węgiel. Wytwarzanie tworzyw sztucznych odbywa się jednak najczęściej poprzez wybór ropy naftowej i gazu ziemnego. W rafinerii dochodzi do procesu destylacji frakcyjnej, czyli oddzielenia różnych składników ropy, by w wyniku powstałej na skutek tego procesu nafty, poddać ją krakowaniu. Jest to dalszy rozkład nafty przez który doprowadza się do powstania węglowodorów takich jak etylen, propylen i butylen. Kolejny etap to produkcja specjalnych kapsułek, które będą przetapiane i formowane w odpowiednie kształty w innej fabryce. By do tego doszło, uzyskane węglowodory poddaje się reakcji addycji lub reakcji kondensacji, które dzięki wykorzystaniu różnych katalizatorów doprowadzają do utworzenia siedmiu różnych rodzajów tworzyw sztucznych.
Jak plastik wpływa na środowisko?
Szkodliwy wpływ nadmiaru plastiku na środowisko jest powszechnie znany. Oprócz mikroplastiku, który dostaje się do żywności oraz organizmów zwierzęcych, można obserwować jego występowanie w nadmiarowych ilościach w morzach i oceanach. Tworzywa plastikowe stają się częścią globalnego problemu, któremu wiele państw i organizacji międzynarodowych próbuje sprostać. Więc jaka jest przyszłość tworzyw sztucznych? Ograniczenie zaburzania ekosystemu przez plastik to jeden z głównych celów, które powinny być realizowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Oprócz dużych akcji mających wpłynąć na poprawę jakości środowiska zachęca się by podejmować własne inicjatywy mogące ograniczać niechciany nadmiar plastiku. Korzystanie z zamienników tworzyw sztucznych, odpowiednie segregowanie tego typu materiałów oraz odnawianie i ponowne wykorzystywanie plastikowych elementów to tylko niektóre ze sposobów pozytywnego wpływu na środowisko. Wobec wszystkich powyższych przykładów, warto spróbować przyczynić się chociaż do drobnej zmiany naszego postępowania. Nadanie nowego życia plastikowi to dobry początek małej zmiany, ale również praktyczne rozwiązanie pozwalające często zaoszczędzić czas, pieniądze i nadać dodatkowych, wizualnych aspektów odnawianym przedmiotom. W przypadku kolorystycznych i jakościowych zmian, np. doniczek plastikowych, czy parapetów lub ram okiennych z tworzywa sztucznego, polecamy zastosować Farbę do tworzyw sztucznych Altax. Dzięki niej odnowisz powierzchnie plastikowe w swoim otoczeniu – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Z tą farbą uzyskasz estetyczny i trwały efekt na lata.
Sztuczne tworzywa są ułatwieniem, ale w długofalowej perspektywie również dużym problemem dla ludzi i całego ekosystemu. Warto już dziś zainteresować się tym, w jaki sposób można ograniczyć szkodliwy wpływ plastiku na środowisku w swoim otoczeniu.