Farbą nie należy malować podłóg, schodów, tarasów oraz powierzchni, które zawierają dodatki antyprzyczepnościowe – w przypadku wątpliwości należy wykonać próbę przyczepnościową.
Przygotowanie powierzchni
Malowana powierzchnia powinna być czysta i sucha. Przed malowaniem należy ją umyć wodą z detergentem, dokładnie spłukać i wysuszyć, a następnie delikatnie zmatowić drobnym papierem ściernym (220-240) i dokładnie odpylić. Jeżeli stara powłoka jest mocno zniszczona, to należy całość przeszlifować papierem o grubości ok. 120, aby usunąć luźne resztki.
Jak malować?
1. Farbę bardzo dokładnie wymieszać za pomocą mieszadła/listewki.
2. Powierzchnię malować za pomocą pędzla syntetycznego lub wałka gąbkowego.
3. Pozostawić do wyschnięcia na okres od 2 do 4 godzin i nanieść drugą warstwę.
Są to substancje dodawane w procesie produkcji mebli z laminatu i mdfu, których zadaniem jest między innymi utrudnianie przylegania do powierzchni wszelkich zabrudzeń. Z czasem ich działanie ulega osłabieniu i taki mebel jest bardziej podatny na wszelkiego rodzaju plamy.
W przypadku malowania powierzchni z takimi dodatkami utrudniają one przyleganie farby, dlatego tak istotny jest etap odpowiedniego przygotowania do malowania (konieczność szlifowania i odtłuszczania).
Kilka lat temu zmieniły się przepisy i z produktów dekoracyjnych (impregnaty, lakierobejce, lakiery, farby itp.) zostały wycofane biocydy (substancje czynne), które chroniły drewno przed biokorozją (grzyby pleśniowe, domowe, sinizna i owady żerujące w drewnie). Dlatego teraz każdy producent zaleca wstępne zagruntowanie drewna impregnatem gruntującym.
Po zastosowaniu impregnatu gruntującego należy odczekać do momentu aż benzyna dokładnie odparuje z drewna (ok. 24 h) i dopiero wtedy można nanosić produkty dekoracyjne, które będą chroniły drewno przed czynnikami atmosferycznymi.
Do produktów na bazie benzyny należy użyć naturalnych pędzli do produktów rozpuszczalnikowych, a do produktów wodnych należy użyć pędzli syntetycznych. Pamiętajmy, że im lepsza jakość pędzla, tym łatwiejsze malowanie i ładniejszy efekt końcowy.
Często tak się zdarza, ponieważ zawarte w farbach pigmenty osiadają na dnie – dlatego pierwszą czynnością po otwarciu puszki powinno być jej delikatne, dokładne wymieszanie.
Należy pamiętać także o tym, że farby wodne zmieniają kolor podczas schnięcia – zaraz po nałożeniu są jaśniejsze, a podczas schnięcia lekko ciemnieją.
Tak, ale można ze sobą mieszać tylko te same produkty w różnych wersjach kolorystycznych, np. można wymieszać Altax Impregnat dekoracyjny w kolorze „dąb” z Altaxem Impregnatem dekoracyjnym w kolorze „heban”. Nigdy nie wolno mieszać ze sobą dwóch różnych produktów.