Każdy, kto kiedykolwiek pracował przy drewnie, słyszał o tym, że maluje się tylko oczyszczone suche drewno. Jest to podstawowa zasada dotycząca jego konserwacji. Bez niej nie sposób trwale i skutecznie zabezpieczyć jego powierzchni, przez co drewno może chłonąć wilgoć z otoczenia i niszczeć.
Dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak zmierzyć wilgotność drewna. Można to zrobić na kilka sposobów. Metoda suszarkowo- wagowa polega na wykrojeniu próbki o wielkości 2 cm sześcienne ze środka deski, zważeniu jej i umieszczeniu w suszarce elektrycznej- laboratoryjnej. Próbkę suszy się do chwili osiągnięcia stałego ciężaru, a następnie od wagi próbki wilgotnej odejmuje się wagę, którą ma suche drewno i w ten sposób oblicza wilgotność.
Drugim sposobem na badanie wilgotności drewna jest metoda elektrometryczna wykonywana za pomocą wilgotnościomierza. Nie wymaga ona pobierania próbek, ponieważ bazuje na pomiarze oporu elektrycznego, który zmienia się w zależności od poziomu wilgotności materiału. W skrócie: przewodnictwo elektryczne zwiększa się wraz ze zwiększeniem wilgotności drewna aż do punktu nasycenia włókien. Po jego przekroczeniu wzrost wilgotności powoduje nieznaczne zmiany przewodnictwa.
To, czy materiał jest odpowiedni, określa wilgotność drewna – norma jest różna dla konkretnych zastosowań. Elementy drewniane stosowane we wnętrzach powinny mieścić się między poziomem 6 a 10%, natomiast te przeznaczone na zewnątrz nieco wyższym, w przedziale od 15 do 18%.
Dlaczego to takie ważne? Wilgotność drewna decyduje o jego właściwościach. Drewno suche nie jest podatne na rozwój grzybów i nie jest narażone na kurczenie się i pęcznienie. Dzięki temu jest trwalszym materiałem i pewniejszym wyborem dla wykonywanych projektów. Niestety zbyt suche drewno również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pęka i nie nadaje się do użytku. Dlatego warto skorzystać z usługi badania wilgotności drewna i dobrać odpowiednią do jego przeznaczenia.