TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Renowacja drzwi wewnętrznych


 

Podczas remontu mieszkania najczęściej zmieniamy kolor ścian i kupujemy nowe meble. Często do nowego wystroju nie pasują drzwi, które albo zdążyły nam się znudzić, albo potrzebują reanimacji. Wymiana ich na nowe jest kosztowna, dlatego lepszym, a na pewno tańszym rozwiązaniem jest odświeżenie.

Podczas remontu mieszkania najczęściej zmieniamy kolor ścian i kupujemy nowe meble. Często do nowego wystroju nie pasują drzwi, które albo zdążyły nam się znudzić, albo potrzebują reanimacji. Wymiana ich na nowe jest kosztowna, dlatego lepszym, a na pewno tańszym rozwiązaniem jest odświeżenie.

Renowacja starych drzwi pokojowych wymaga przygotowania odpowiedniej przestrzeni, w której drzwi można umieścić, by swobodnie się nimi zająć i nie martwić się o powstający wokół bałagan. Na początek trzeba odkręcić i wyczyścić elementy, takie jak zamek, klamka i zawiasy. Drzwi wewnętrzne drewnopodobne najpierw trzeba oczyścić ze starych powłok lakierniczych. Można to zrobić za pomocą opalarki i szpachelki, lub specjalistycznych środków chemicznych nakładanych pędzlem, które później wraz ze starą powłoką trzeba zeskrobać. Stare drzwi wewnętrzne należy następnie zeszlifować za pomocą dedykowanych elektronarzędzi lub kostki z papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Im wyższy numer papieru, tym mniejsza szansa na uszkodzenie drewna (na początek na przykład 80, a stopniowo 100, a nawet 200). Kolejnym krokiem jest odpylenie odkurzaczem budowlanym lub zmiotką oraz wytarcie powierzchni lekko zwilżoną szmatką. Upewnij się, że drzwi nie zostały zaatakowane przez szkodniki. Jeśli tak się stało, zastosuj odpowiedni preparat owadobójczy do drewna. Po wykonaniu wszystkich tych czynności możesz przejść do malowania za pomocą farby, lakierobejcy, lakieru lub oleju.

Jeśli posiadasz mieszkanie z okresu PRL, możesz zastanawiać się czym pomalować drzwi z płyty pilśniowej. Na początek odkręć zamek, zawiasy i klamkę. Zmatuj powierzchnię za pomocą papieru ściernego o wysokiej gradacji, po czym dokładnie ją odpyl oraz odtłuść. Malowanie drzwi z płyty rozpocznij od nałożenia farby podkładowej, a po jej wyschnięciu dwóch kolejnych warstw farby docelowej. Malowanie drzwi wewnętrznych można zastąpić ich oklejeniem. W tym celu można skorzystać z tapety lub fototapety. Aby uniknąć powstawania pęcherzy powietrznych, należy nakładać ją po kawałku, wyciskając do krawędzi powietrze zgromadzone pod jej powierzchnią.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się jak odnowić stare drzwi z płyty, masz do wyboru kilka opcji. Możesz pomalować je farbą do drewna, mdf i laminatów lub okleić tapetą. Ciekawą propozycją jest postawienie na kontrastowe lub pastelowe kolory, dzięki którym drzwi będą wyróżniać się na tle reszty pomieszczenia. Jeśli chcesz zachować neutralne barwy, zastanów się nad charakterystycznymi detalami, takimi jak wizjer czy klamka. Odnawianie drzwi z płyty może być ciekawą przygodą, która pozwoli nam poczuć się jak projektant wnętrz, a przy okazji zaoszczędzić pieniądze, które trzeba byłoby wydać na zakup nowych. Nawet jeśli nie jesteś zaawansowanym majsterkowiczem, odnawianie drzwi pokojowych nie sprawi Ci większego kłopotu, a na pewno przyniesie moc satysfakcji z wykonanej pracy.

Udostępnij