TRWAŁA
SATYSFAKCJA
produkt dodany do porównywarki
produkt jest już w porównywarce
produkt został dodany do listy
produkt jest już na liście

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o drewnianym tarasie


 

Wybierając materiał na taras możemy postawić na solidny kamień, eleganckie płytki albo przytulne drewno. Ostatnie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które lubią otaczać się naturalnymi surowcami. Często jednak użytkownicy mają wiele pytań o to, jak dobrać drewno na taras i jak je zabezpieczyć? Poniższe wskazówki z pewnością rozwieją Wasze wątpliwości.

 

Jakie gatunki sprawdzą się na tarasie? Czy to ma jakieś znaczenie?

Budowa drewnianego tarasu do duża inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie drewno wybierzemy. W Polsce dobrze sprawdzą się gatunki egzotyczne, które dzięki naturalnym olejkom, są bardzo odporne na wilgoć. Niestety, merbau, czy teak nie należą do najtańszych. Z krajowych gatunków warto dać szansę modrzewiowi lub dębinie – gatunkom twardym i wytrzymałym. Oczywiście często stosuje się sosnę lub świerk, ale są to rozwiązania najmniej trwałe, jeżeli jednak dobrze zabezpieczymy taki taras, to będzie on dobrze wyglądał i służył nam przez lata.

 

Czy ryflowanie zawsze jest konieczne? Czemu właściwie służy?

Ryflowanie, czyli żłobienie deski, nie jest konieczne, ale w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo domowników. Kiedy spadnie deszcz, taras może być śliski, a wtedy o wypadek na nieryflowanym drewnie nietrudno. Poza tym, zapobiega ono nadmiernej pracy deski, a wcięcia lepiej odprowadzają wodę, dzięki czemu deska szybciej wysycha.

Drewniany taras, tak jak każdy drewniany element trzeba zabezpieczyć. Czy można to zrobić za pomocą jakiegokolwiek produktu do ochrony drewna, czy są jakieś specjalne metody?

Najlepsze zabezpieczenie tarasu to olejowanie. Olej bardzo głęboko nasyca drewno i zabezpiecza je przed niszczącym działaniem wody i wilgoci. Do tego, gdy jest poprawnie naniesiony, nie tworzy powłoki na powierzchni drewna, więc pielęgnacja takiego zabezpieczenia jest bardzo łatwa. Impregnaty, lazury i lakierobejce, to typowe produkty powłokotwórcze, które w ogóle nie są odporne na ścieranie, szybko się wytrą i w taras zacznie wnikać woda, która zniszczy deski i spowoduje, że stworzona powłoka zacznie łuszczyć się i pękać. Odnowienie takiego zabezpieczenia jest strasznie uciążliwe.

 

Zabezpieczanie tarasu – krok po kroku

Zabezpieczanie tarasu powinno być wykonane w dwóch krokach:

Krok 1, to zabezpieczenie drewna przed biokorozją, czyli: grzybami pleśniowymi, domowymi, sinizną i owadami. Najlepszy do tego celu będzie Altax Impregnat gruntujący, gdyż ma wszystkie te funkcje, a dodatkowo wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy – po 6 h od tego momentu możemy już prowadzić dalsze prace, czyli przejść do kroku drugiego.
Krok 2.
Najlepszym wyborem do ochrony i dekoracji naszego tarasu będzie Altax Olej do drewna. Ten produkt jest mieszaniną olejów naturalnych z dużą zawartością oleju tungowego, który jest najtrwalszym olejem naturalnym na świecie. Wysokogatunkowe żywice, które utwardzają się pod wpływem tlenu sprawiają, że trwałość Oleju znacznie wzrasta. Altax Olej do drewna nie tworzy powłoki, więc nie złuszczy się i nie popęka. Wersja bezbarwna oleju posiada wysokiej jakości filtr chroniący drewno przed niszczącym promieniowaniem UV. W wersjach barwnych Altaxu Oleju do drewna funkcję tę bardzo dobrze pełnią pigmenty, które praktycznie blokują promienie słoneczne, a dodatkowo w przepiękny sposób podkreślają naturalny rysunek desek.

 

Czy olejowanie drewna jest trudne? Trzeba zatrudniać specjalistę?

Nie! Użycie Altaxu Oleju do drewna jest bardzo łatwe i przyjemne, a drewno wygląda świetnie. Jeżeli jednak, ktoś nigdy nie olejował drewna, to powinien dowiedzieć się, jak to zrobić, bo łatwo popełnić błąd. Należy pamiętać, że olejem nie malujemy drewna, tak jak innymi produktami tylko maksymalnie je olejem nasączamy. Jak stosować olej do drewna?

1. Olej, po wymieszaniu, nanosimy na drewno, wcierając go szmatką lub pędzlem. Jeżeli, to co nanieśliśmy całkowicie wniknęło w drewno, to dodajemy małą porcję oleju i dalej wcieramy. Ten proces powtarzamy aż do momentu, w którym drewno nie będzie już oleju przyjmowało i jego nadmiar zacznie mazać się na powierzchni.
2. Nadmiar niewchłoniętego oleju usuwamy z drewna za pomocą szmatki i całość zostawiamy do wyschnięcia.
3. Po 24 h możemy lekko zwilżoną w oleju szmatką całość wypolerować, ale tak, aby nie stworzyć powłoki.

Teraz musimy oczywiście o nasz taras dbać. Jest to jednak bardzo łatwe. Przynajmniej raz w sezonie, a najlepiej raz wiosną i raz jesienią przecieramy delikatnie deski szmatką zwilżoną w oleju, aby uzupełnić to, co zostało wypłukane przez deszcze – koniec. Tak zabezpieczony i pielęgnowany drewniany taras będzie nam służył i cieszył oko przez lata.

Udostępnij